BioBlitz Orosztonyban

Szerző: | 2024. 05. 27. 19:39

Olvasási idő: 3 perc
Talán lesznek záporok a hétvégén, talán nem, de azért mindenképpen érdemes kimenni a természetbe. Főleg, ha Zala vármegyében vagyunk. Ugyanis Orosztonyban, a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány által ökológiai szemlélettel kezelt 3,8 hektáros vadregényes területének biológiai sokféleségét térképezik fel botanikusok és zoológusok segítségével.
Ki ne szeretné megtudni, hogy a lakóhelyén mennyiféle állat és növényfaj él? Június 1. és június 2. között 24 óra alatt lesz madarász séta, növényismereti séta, éjszakai lepkék fénycsapdázása, denevér megfigyelés, rovarász séta, bagolybemutató és előadások gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt. Akit érdekel, a dolgok mélyére áshat, mivel lehet még mikroszkópozni és köpetet elemezni is – sorolta dr. Klein Ákos, a szervező Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány elnöke.

Szégyenlős gyöngybagoly

“Ezt a kezdeményezést – szerénytelenség nélkül mondhatom – mi hoztuk be Angliából. Tulajdonképpen ez egy 24 órás fajvadászat, ami annyit jelent, hogy tényleg 24 órán keresztül különböző szakértők felmérnek egy szűk területet. Ez általában valamilyen városi vagy lakótelepülési környezetben van kijelölve, néhány hektár városi park szokott ez lenni, esetleg temetőpark vagy sétakert. A szakértők között vannak halas szakemberek, rovarászok, lepkészek, botanikusok, emlős és denevér kutatók.”
Klein Ákos hozzátette: az nagyon fontos, hogy a lakosság felé is nyitott a program.
“Vannak fix időablakok, amikor a lakosság ebben részt is vehet, és akkor ez a 24 óra egyrészt ad egy objektív tudományos fajlistát. Másrészt a helyben lakókat kicsit hozzáköti a saját lakókörnyezetükhöz egy olyan másik szempontból, amire ritkábban gondolnak: hogy például egy városi park is milyen értékes zöld felület meg terület a biodiverzitás számára.”
“Többnyire ez úgy szokott kinézni, hogy van egy mobil központi sátor, ahol gyűjtjük a fajokat egy fehér táblán és ez a 24. óra végére mondjuk elérheti akár a 4-500 fajt is. Ez nagyon látványos és közben a lakosság számára programokat kínál a rendezvény: lehet menni a lepkésszel lepkészni, a madarásszal madarászni, a botanikus hoz növényeket és mesél róluk. Nálunk Orosztonyban most annyival szerencsésebb a helyzet, hogy van kiépített infrastruktúra, van oktatóterem ami egy központi hely és onnan rajzanak ki a felmérők és oda várjuk az érdeklődőket.”

Először a gödöllői királyi kastélyban volt BioBLitz, azóta Magyarországon talán már vagy a tizedik ilyen vadon-leltár zajlik. Azonban Orosztonyban most először térképezik fel egy terület állat- és növényvilágát.

Helyszín: A Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány központjában (Orosztony, Temesvári u. 10.).
Családi, gyerekbarát rendezvény, de a felmérések miatt a kutyákat most nem fogadjuk.
Társszervező a zalavári központú Fehér Holló Természetvédelmi Egyesület
Akár pár órára is érdemes ellátogatni, bekapcsolódni.
Amit hozni érdemes: elemózsia, kulacs, víz, távcső, fényképező, tiszta kisméretű befőttesüveg (gyűjtéshez), az esti programokra fejlámpa, elemlámpa, szúnyogriasztó, hosszú ruházat.

Fotók: dr. Klein Ákos