Esküdjetek római templomban

Szerző: | 2024. 10. 15. 06:43

Olvasási idő: 2 perc

Mi lehetne stílusosabb, mint Itáliában egy ókori római templomban, vagy legalább is előtte kimondani a boldogító igen. Mostantól megvan erre is a lehetőség – igaz megvan az ára.

Azoknak az ifjú házasoknak, akik a dél-olaszországi Paestum ókori városának romjai között szeretnék megélni különleges napjukat, mostantól akár 7000 eurót is fizetniük kell a kiváltságért. A hír tovább szította a vitát arról, hogy helyes-e, ha a köztulajdonban lévő kulturális örökséget magáncélra bérbe adják. A Paestum és Velia régészeti park által kiadott új árlista szerint 7000 euróért a párok három órára kibérelhetik az egész parkot, és ez idő alatt a egyszerű látogatók nem léphetnek be. A díjért egy órát tartalmaz fotózásra az ikonikus Héra-templomban, amelyet D. H. Lawrence szerint „a legeredetibb állapotban fennmaradt görög templom”. A menyasszony és a vőlegény nyolc személyt jelölhet, köztük egy fotóst, akik csatlakozhatnak hozzájuk a parkban. De ez csak a legdrágább a sok opció között – sokkal olcsóbban is megoldható az ikonikus fotózkodás. Akik 500 eurót fizetnek, azok fotózkodhatnak a parkban, de nem a templomokban. 4000-ért lehet a templomoknál is fotózkodni, de akkor ott lesznek a turisták is. A Nápolytól nagyjából 75 kilométerre délre fekvő Paestum jelentős görög gyarmatváros volt a Tirrén-tenger partján, amely i. e. 600 körül történt alapítását követően két évszázadon át virágzott. Ma a látogatók tömegesen keresik fel épen maradt templomait, amelyek közül a leghíresebbek Hérának, az istenek királynőjének, illetve a bölcsesség istennőjének, Athénénak szenteltek. Korábban az egész park egész napos bérlése mindössze 200 euróba került – írja az Il Mattino című újság. Az áremelést azt követően vezették be, hogy a kulturális minisztérium új irányelveket tett közzé, amelyekben jelzik, hogyan kell meghatározni a közterületek magáncélú használatra történő bérbeadásának költségeit. Az irányelvek egy minimális díjat írtak elő, amelyet a helyszín mérete, jelentősége és a kért rendezvény típusa alapján számítottak ki.

A paestumi régészeti park vezetősége közölte, hogy a minisztérium frissített listája alapján alakították ki új díjaikat. Toni Ricciardi, az olasz alsóház demokrata párti parlamenti képviselője egy sajtóközleményében azt állította, hogy az új díjak „zavarba ejtő anomáliát” jelentenek, és azzal vádolta a parkot, hogy bűnrészes a minisztérium „diszkriminatív” intézkedésében. „A kultúrának az alkotmány értelmében mindenki számára hozzáférhetőnek kell lennie” – mondta Ricciardi. Az olasz felsőházban Valeria Valente szenátor  kérdést nyújtott be, amelyben azt követelte, hogy Gennaro Sangiuliano kulturális miniszter jelezze, „milyen sürgős kezdeményezéseket kíván tenni Paestum teljes körű nyilvános használhatóságának és védelmének biztosítása érdekében”. Valente szóvivője a The Art Newspaper-nek elmondta, hogy Sangiuliano még nem válaszolt. Rosanna Carrieri, a leccei Salentói Egyetem kulturális örökséggazdálkodási szakértője szerint az elmúlt évtizedben kialakult az a tendencia, hogy az örökségi helyszíneket magánrendezvényekre bérbe adják. Hozzátette, hogy a múzeumok és régészeti parkok nagyobb autonómiájának 2014-es bevezetése megkönnyítette a helyszíneket kezelők számára a díjak bevezetését. Olaszország 1993-ban nyitotta meg az utat az állami tulajdonú múzeumok és örökségi helyszínek magáncélú bérbeadása előtt. A kérdés júniusban csúcsosodott ki, amikor a 18. századi Braidense könyvtárat, amely a milánói Pinacoteca di Brera állami múzeum része, Cristina Fogazzi sztárkozmetikusra bízták egy Overskin sminkmárkáját népszerűsítő magánvacsorára. Fogazzi 80 ezer eurót fizetett a helyiségért és 15 ezer eurót a gondnoki díjakért. A diákok arra panaszkodtak, hogy a bezárás megzavarta a tanulmányaikat. A Corriere della Sera napilapnak adott interjújában Angelo Crespi, a Brera múzeum igazgatója azzal vágott vissza, hogy az összegek a múzeum örökségének helyreállítását és megőrzését segítik.