Korábban már foglalkoztunk az angolok szertartásos tea délutánjaival, de arról még nem írtunk, hogy miből kell igyuk, hogy valóban kiélvezzük a tea minden ízét. A kínai hajszálvékony csészék mellett Németalföldön is készültek olyan porcelánok, amelyeket szépségük miatt is jól esik kézben tartani, és isteni belőlük/velük inni a teát. Az amszterdami Rijskmuseum gyűjteményében számos pompás delfti kerámia van, közülük is kiemelkedik egy különlegesen szép teaáskanna.
Mivel a tea a 17. század utolsó felében még exkluzív luxusnak számított, ezért azt egy hasonlóan egyedi termékből, a kínai porcelánból itták. Nem meglepő tehát, hogy a delfti fazekasok úgy döntöttek, hogy megpróbálják lemásolni ezt a luxuskerámiát.
Különös fogantyú
Ennek a szokatlan alakú teáskannának érdekes alakú fogó van a tetején. Ezt a dizájnt egy vörös kőedényből készült kínai teáskanna ihlette – a korabeli hiedelmek szerint ez a vörös kő a legjobb a teafőzéshez.
Márkaépítés
A teáskanna alsó oldalán két betű található: I és W. Ezek Jacob Wemmersz , híres delfti porcelánmester kezdőbetűi. A márkajelzés azonban nem azt jelenti, hogy valóban saját kezűleg készítette a teáskannát, csak azt, hogy az ő gyárában, a Moriaanshooft-ban gyártották.
Ahogy az apa, úgy a fia
Az amszterdami gyűjteményben van egy másik, ezzel szinte teljesen megegyező formájú teáskanna is. Ez évekkel később, ugyanabban a gyárban készült, csakhogy akkor már Jacob Wemmersz fia, Rochus folytatta apja terveit. Ez a későbbi változat valamivel kisebb, és több színnel díszített.
Ahogy az anya, úgy a fia
Megtévesztő lehet az IW kezdőbetű, mivel ez a teáskanna már nem Jacob Wemmersz felügyelete alatt készült, aki 1671-ben halt meg. Felesége, Jannetge vette át az üzletet, és a teáskanna valószínűleg ebben az időszakban készült. A talpraesett özvegy férje márkája mögé bújva folytatta a porcelánkészítést.
Inspiráció Kínából
A teáskanna oldalán ábrázolt jelenetet azok a kínai porcelánok ihlették, amelyeket a 17. század elejétől nagy mennyiségben importáltak Hollandiába. Az Amszterdamban látható porcelán azonban abban már különbözött ázsiai nagy testvérétől, hogy másféle színekkel díszítették. A Moriaanshooft gyár jól ismert volt jellegzetes tejfehér mázáról és élénk kékre festett képeiről.
Festési technikák
Ehhez a teáskannához két festési technikát alkalmaztak. A virágok és a madarak kontúrját először egy sötét vonallal megrajzolták. A formát aztán a kék különböző árnyalataival töltötték ki. A fogantyún, a fedélen és a kifolyócsövön lévő tekercseket azonban kontúr nélkül alkalmazták.
Teafőzés a 17. században
A teát akkoriban a manapság megszokottól eltérően készítették és fogyasztották. Vizet forraltak egy nagy vízforralóban, amibe az ember már beletette a saját teakeverékét. Ezután kisebb teáskannákba vagy főzőedényekbe öntötték, végül kis porceláncsészékből itatták.
Történet és képek forrása: Rijksmuseum
Borítókép: Floris van Schooten: Gyümölcsös csendélet delfti porcelán tálakkal, 17. század első fele /Wikimedia Commons