Szeretne bilincsbe verve rabruhában szenvedni jó pénzért? Mármint, hogy Ön fizetne ezért jó pénzt. Elég valószínűtlen – pedig Kínában valaki úgy gondolja, hogy ez az évszázad üzlete. És lehet, hogy ott be is jön.
Egy kínai városi önkormányzat egyedülálló élményt kínál a látogatóknak – rabruhában, bilincsbe verve mehetnek végig a „száműzöttek útján”. Az észak-keleti Hejlungcsiang tartományban decemberben indul a program, amelynek keretében a résztvevők átélhetik a Ninggutába való „száműzetés” élményét – számolt be a Jiupai News. Remélik, hogy ez a kreatív csomag jelentősen megnöveli a turisták számát és az ebből származó bevételt is. Ningguta egy régi garnizonváros volt a száműzetések egyik fő célpontja a forradalom előtti Kínában.
Történelmi feljegyzések szerint a Qing-dinasztia (1644-1911) idején több mint másfél millió embert száműztek Ninggutába súlyos bűncselekmények miatt. Sok fogoly hosszú, kimerítő utazással nézett szembe, sokan elpusztultak útközben, míg a túlélőket gyakran a helyi tisztviselők rabszolgasorba taszították. Ningguta a Császárnők a palotában című történelmi dráma révén vált ismertté, amelyben Jung-cseng császár oda száműzi hitvese családját.
A program résztvevői rózsaszín vagy kék rabruhát vehetnek fel fából készült gallérokkal és bilincsekkel, hogy végigsétáljanak az ősi száműzetési útvonalon. Börtönőrnek öltözött túravezetők is lesznek, akik olyan élményt nyújtanak, amely lehetővé teszi a turisták számára, hogy átérezzék a szerepük súlyát. A turisták még bungee-ugrást is tehetnek, hogy szimulálják a száműzöttek kétségbeesését, akik emiatt néha a sziklákról való leugrást választották. A száműzött útvonal költségeit és teljes hosszát egyelőre nem hozták nyilvánosságra. A kormányzat téli sporttevékenységeket is tervez a száműzetési útvonal mentén.
Az ötlet meglehetősen megosztó lett a kínai közösségi médiában: valaki azt írta a Weibón, hogy már alig várja, hogy részt vegyen a túrán, mert úgymond „nagyon stresszoldóan hangzik”. Egy másik hozzászóló szerint „ez egy kreatív módja a helyi történelem és kultúra népszerűsítésének, amely vonzó a fiatalok számára.” Vannak azonban eltérő vélemények is: „Ningguta a régi Kínában egy tragédia helyszíne volt, ahová sok értelmiségit és hazafit száműztek erőszakkal. Ezzel az ő emléküket gyalázzuk meg.”