A héten két olyan incidens is volt, amelyben ismét súlyos turbulencia rémítette meg az utasokat. Ezúttal nem voltak áldozatok, de a tendencia elég rémületes.
Amióta az év elején halálos áldozatot is szedett a turbulencia érzékenyebben reagálunk az ilyen hírekre – de, sajnos, nem csak ezért tűnik úgy, hogy nagyobb gondot okoznak a légörvények, mint korábban. A legnagyobb veszélyben pedig azok vannak, akik át szeretnék repülni az Atlanti-óceánt. A Scandinavian Airlines Miamiba tartó járata is akkor volt kénytelen visszatérni Európába, amikor Grönland felett súlyos turbulenciákba ütközött.Az SK957-es járat utasai és személyzete közül nem jelentettek súlyos sérüléseket – közölte a légitársaság a CNN-hez eljuttatott közleményében. A gépen 254 utas tartózkodott. A gépet a légitársaság szerint a dániai Koppenhága repülőterére irányították át, ahol ellenőrzésnek vetik alá. „Ilyen turbulenciát követően a szokásos biztonsági eljárások megkövetelik a repülőgép alapos átvizsgálását” – áll a közleményben. „Mivel a SAS nem rendelkezik az ilyen szintű ellenőrzéshez szükséges létesítményekkel és személyzettel MIA-ban, úgy döntöttünk, hogy a repülőgépet átirányítjuk Koppenhágába (CPH), ahol mind hangárhelyiség, mind szakképzett technikusok rendelkezésre állnak” – közölte a légitársaság. A közösségi médiában a repülőgépről készült képeken a turbulencia miatt a gép padlóján szétszóródott tárgyak láthatók. Az egyik utas, Sammy Solstad a CNN-nek azt mondta, szerencsésnek érzi magát, hogy túlélte a rémálomszerű repülést. „A gépen mindenki imádkozott és kérte, hogy csak szálljunk le, ahelyett, hogy a nyílt tenger felett repülnénk” – mondta Solstad pénteken. Solstad szerint a mellette ülő utas nem volt bekötve, amikor a turbulencia elkezdődött. „Felrepült a plafonig, majd a padlóra zuhant” – mondta Solstad.Az utasokat Koppenhágába érkezésük után egy „különleges segítségnyújtó csapat” fogadta, ahol „segítettek nekik az átfoglalásban” – áll a közleményben. Az utasokat egy szállodában helyezték el éjszakára, és a légitársaság szerint mostanra már más járatokra foglaltak jegyet.
Ők azonban szerencsésebbek voltak, mint azok, akik egy Lufthansa járaton kerültek légörvénybe -ott ugyanis 11 ember meg is sérült. A Boeing 747-8 típusú repülőgép Buenos Airesből szállt fel, és Frankfurtba tartott, amikor rövid időre súlyos turbulenciába került szintén az Atlanti-óceán felett. A Lufthansa szóvivője a trópusi légáramlatokat okolta az incidensért. A pilóták megpróbáltak elkerülni a viharzónát, és 35 000 láb magasságig emelkedtek, de az emelkedés során öt, biztonsági övet nem viselő utas és a személyzet hat tagja megsérült – számol be az AirLive.net.A légitársaság szóvivője szerint hogy a repülőgép egy belső trópusi konvergenciazónában repült az incidens idején. Ez az egyenlítői alacsony nyomású hullámtér, amelyen keresztül kell repülni ezen a területen – mondta a szóvivőnő. „Ez azt jelenti, hogy ebben az alacsony nyomású vályúban légáramlatok vannak, amelyek turbulenciához vezethetnek”. „A repülés biztonsága soha nem forgott veszélyben” – tette hozzá. A fedélzeten 329 utas és 19 fős személyzet tartózkodott. Érkezéskor több mentőautó állt a kifutópályán, hogy ellássák a sérülteket, akiknek sérülései kisebbnek minősültek.
2009 és 2023 között 37 utas és 146 személyzeti tag sérült meg súlyosan turbulencia miatt – 2024-ben viszont drámaian nőttek a számok, és – ahogy ez akkor meg is írtuk – a SIngapore Airlines egy idős brit utasa életét is vesztette, amikor szívrohamot kapott a súlyos turbulenciától. Akkor azt is megírtuk, bár rémületes és borzasztó élmény a turbulencia, valójában nagyon kevés súlyos sérülést okoz. Igaz, a klímaváltozás miatt sűrűsödnek az incidensek.