Egy évvel ezelőtt, 2023. május 23-án nyitott meg hazánkban a Madame Tussauds panoptikum. Ez alkalomból bemutatták a legújabb figurát, Dwayne Johnsont.
Az előtérben Bud Spencer fogadja a látogatókat. A szobor megszólalásig hasonlít a filmekben látott színészre. Az első dolog, amit sokan megjegyeznek és tapasztalnak az az, hogy kell egy kis idő, amíg megszokjuk, hogy a mellettünk álló emberalakok nem mind élők a budapesti Madame Tussauds múzeumban. A figurák ugyanis viaszból készültek.
A világban megtalálható 24 Madame Tussauds múzeum közül a budapesti az egyetlen, amely nem a londoni központ tulajdonában van. A magyar tulajdonos franchise-rendszerben működteti a panoptikumot. A figurák Londonban készülnek, a szerződés szerint évente két új szobor érkezik a meglévő mintegy 50 mellé, amely közül 17 ábrázol magyar hírességet vagy történelmi alakot. Emellett a múzeumok rendszeresen adnak-vesznek egymástól vendégszobrokat is. Így lehet most Budapesten Dwayne Johnson, aki Dubajból érkezett. “Nagyon régóta szerettük volna megszerezni a Sziklát, azaz Dwayne Johnsont és lecsaptunk a lehetőségre” – mondta a Tiéd a Világnak Óhidi Zsuzsanna, a múzeum operatív igazgatója.
A 196 cm-es és 118 kg-ot nyomó Johnsonnak világszerte 9 figurája van. A színész, testépítő, influenszer és üzletember tíz évvel ezelőtt személyesen is járt már Budapesten a Herkules című film forgatásakor, ezúttal pedig viaszszoborként tért vissza a magyar fővárosba pár hónap erejéig.
Nem ő az első vendégszobor
Óhidi Zsuzsanna azt is elmondta, hogy az elmúlt egy év során már több vendégfigura időzött a budapesti Madame Tussaudsban: “az első vendégünk az atlétikai világbajnokság kapcsán érkezett hozzánk: Usain Bolt, a világ leggyorsabb embere, akit akkor a kávézónkban állítottuk ki. Az külön öröm, hogy azóta ez a szobor állandó helyet kapott nálunk, a sport teremben. Utána David Beckham érkezett hozzánk Prágából – az ő figurája elképesztően népszerű volt a látogatóink körében. Legutóbb pedig Benedict Cumberbatch jött hozzánk Bécsből, akiért cserébe Ariana Grandét adtuk kölcsönbe. Rajtuk kívül pedig a zenészek termében látható Michael Jackson szobra is vendégként van nálunk” – ismertette Óhidi Zsuzsanna. Ez utóbbival a hazai Jackson-rajongók nyomásának engedett a múzeum, ami után igazi zarándokhellyé vált a budapesti kiállítás. A szobrok elkészítését legtöbbször nem kérésre, hanem közvéleménykutatás alapján hozzák el Budapestre. Óhidi Zsuzsanna azt is elmondta, hogy a látogatók nemzetiségi összetételét tekintve egyelőre a magyarok vezetnek, de sokan érkeznek Olaszországból, Romániából és Izraelből is.
Drága, de megéri
Sokan panaszkodnak a jegyárra – egy felnőtt belépő elővételben 12490 Ft -, ám a visszajelzések szerint utólag senki nem rója fel a múzeumnak, hogy a belépőjegy ne érte volna meg. Ez talán azért is lehetséges, mert a múzeum kialakításakor hamar felismerték, hogy fontos, hogy az emberek ne egy kordon mögül nézhessék meg a figurákat.
“Eredetileg Sissi lovaskocsija le lett volna zárva, de aztán úgy gondoltuk, hogy a figurával átellenes ajtót nyithatóvá tesszük és hagyjuk, hogy bárki beüljön a kocsiba” – magyarázza Csidei Péter, aki az épületbelső előző állapotának lebontásától jelen volt. Eredetileg aranyműves, de tevékenyen részt vett a Kentaur (Erkel László) által készített látványtervek megvalósításában, amelynek előkészítése és kivitelezése is két-két évig tartott. Csidei a származása révén főként vas megyei mesterekkel dolgozott. “A magyar tulajdonos elkötelezett volt amellett, hogy – a külföldi Madame Tussauds-okkal ellentétben – a mi tereink ne csak díszletek legyenek, valamint hogy minél több olyan iparost – például aranyművest, ólomüvegkészítőt vagy fafaragót – foglalkoztassunk, akinek kihalóban van a foglalkozása.” Ezért is van valódi fából az amerikai elnök (kicsinyített mású) asztala vagy a Kreml (szintén kicsinyített mású) egyik ajtaja. “Ez egy 4 méter magas, 2,6 méter széles ajtó, amit az interneten található képek alapján lekicsinyítettünk, megterveztünk, legyártattunk és úgy lett bearanyozva. Egy ilyen ajtón ötezer darab kis nyolcszor nyolc centis aranylap van” – mondja Csidei Péter. A múzeumban található többi arany felület többsége aranyozott – még a csodaszarvas is 23 karátos aranyfüsttel van befújva. A bútorok olyannyira valódiak, hogy az ajtók mögött általában a technikai helyiségek találhatók.
A kivitelezéskor a történelmi hűségre is odafigyeltek: a már említett Sissi lovaskocsiját egy kis német faluban élő, 250 éves múltra visszatekintő hintókészítő család alkotta meg – pótülésekkel, amik az éjszakai zárva tartás alatt kicserélhetők, ha a látogatók elülnék. Karádi Katalin autója egy eredeti, működőképes old timer volt 1934-ből, csak ki lett belezve, valamint pirosról át lett festve fényes feketére.
A múzeum születése
A múzeum kialakítását nehezítette a Covid-járvány: “Mindent képek alapján kellett elkészítenünk. Nem tudtunk odamenni, lemérni. Sőt, egy csomó olyan bútor van itt, aminek az eredetijéhez máskor sem tudtunk volna odamenni” – mondja Csidei Péter.
Az év minden napján nyitva tartó múzeum karbantartására valóban csak az éjszakák állnak rendelkezésre. A panoptikum üzemeltetése nem engedheti meg magának, hogy elkordonozott és átépítés alatt lévő területek fogadják a látogatókat.
Az interaktivitás – a külföldi Madame Tussaudsokhoz hasonlóan – szinte mindenre kiterjed. Bele lehet ülni az amerikai elnök székébe, de Houdini ládájában is fotózkodhatunk, a 2000 antik kulccsal övezett szobácskában. Munkácsy Mihálynak pedig modellt is ülhetünk, a kész “festményt” pedig meg is nézhetjük a festő figurája előtt elhelyezett hatalmas monitoron. A látogatók ki is használják, hogy testközelből tapasztalhatják meg a hírességek jelenlétét. Sokan megnyomkodják a figurákat, hogy megtudják, tényleg viaszból vannak-e (igen, abból). Ezeket a hibákat minél előbb helyreállítják. A figurák sminkjének, hajának és ruhájának kifogástalan állapotban tartásáért pedig egy négyfős stáb felel: feladatuk, hogy minden reggel, a látogatók érkezése előtt gatyába rázzák a szobrokat, hogy azok úgy nézzenek ki, ahogy kell.
Galéria
Borítókép: Madame Tussauds Budapest – Dwayne Johnson szobra a Rác Fürdőre emlékeztető helyiségben