Az angolok húsvéti kalácsát hot cross bun-nak (forró, keresztes zsömlének) hívják, de csak kinézetre van meg a mi zsömlénkhez hasonló buci formája, valójában ez egy fűszeres, aszalt gyümölcsös foszlós kalácsgombóc. Nem nehezebb elkészíteni, mint egy kalácsot, így aki idén valami különlegeset gondolt az ünnepi asztalra, az nyugodtan próbálja ki ezt a receptet. De mielőtt sütni kezdünk, érdemes többet megtudni a történetéről.
Mi is az a hot cross bun?
Az angolszász hagyományban története a 14. századig nyúlik vissza. A középkori emberek vonzódtak a szimbólumokhoz, így ez a húsvéti kalács is jelkép lett, különböző részei bizonyos jelentéssel bírnak. A tetején lévő kereszt Jézus keresztre feszítését, a benne lévő fűszerek a temetésekor a balzsamozására használt fűszereket, a narancs héja pedig a szenvedés keserűségét jelképezi.
A legenda úgy tartja, hogy az első, ehhez hasonló zsömlét a 14. században Thomas Rodcliffe testvér, a St Albans-i apátság szerzetese készítette és ezt adományozta a szegényeknek nagyböjtben. Nevét pedig egy 18. századi gyerekmondókából származtatják, amiben nagypénteken egy öregasszony árulja pár pennyért a kalácsot.
És milyen íze van?
Ez egy fűszerekkel (fahéj, kardamom, szegfűbors, szerecsendió, gyömbér stb) és különféle aszalt gyümölcsökkel, például szilvával, mazsolával és/vagy kandírozott citrusfélékkel töltött élesztős édes zsemle. A feszületet jelképező fehér kereszt díszíti a tetejét. Régen csak nagypénteken, Krisztus halálának napján ették, ma már egész évben kapható az angolszász országokban.
Tésztája egyszerre lágy és sűrű. A fűszerezéssel bátran lehet játszani: a fahéjjal és a szegfűborssal kissé karácsonyi ízvilága, de a szerecsendió, gyömbér és a kardamom is egy jó kombináció. Az extra íz kedvéért néha egy kis reszelt vagy kandírozott narancshéjat tehetünk a tésztába. Az aszalványokon kívül liszt, élesztő, vaj, tojás, cukor és tej kell hozzá. És most jöjjön a recept!
Hozzávalók:
- 50+200 ml langyos tej
- 25 g friss élesztő
- 50 g kristálycukor
- 500 g finomliszt
- 1 db narancs reszelt héja
- fűszerek: 1 tk őrölt fahéj vagy/és ½ tk őrölt szerecsendió vagy / és 1 tk őrölt gyömbér, kardamom, őrölt szegfűbors
- ½ tk só
- 50 g olvasztott, szobahőmérsékletű vaj
- 1 db szobahőmérsékletű tojás + tojássárgája
- 60 ml víz
- 50 g liszt
Elkészítése:
50 ml langyos tejbe beleteszünk 1 tk cukrot és belemorzsolunk 25 g élesztőt, felfuttatjuk, 10 percre félretesszük. Egy keverőtálba kimérjük a szárazanyagokat, a lisztet, a sót, a fűszereket, a maradék cukrot és átkeverjük. Beleöntjük a felfuttatott élesztőt, kicsit átgyúrjuk, majd hozzáadjuk a tejet, a tojást, 3-4 percig dagasztjuk, beletesszük az olvasztott vajat és további 10 percig dagasztjuk.
Közben kiolajazunk egy tálat, beletesszük a tésztát, leolajazzuk a tetejét, folpackkal letakarjuk és langyos helyen egy órán keresztül kelesztjük. Ezután a tésztát deszkára borítjuk vékony lappá gyúrjuk, ha teszünk bele aszalt vagy kandírozott gyümölcsöket akkor azokat most a tésztára lehet szórni. Feltekerjük vagy összehajtogatjuk és 10 kis gombócot alakítunk ki. Egy sütőpapíros tepsin további fél órát kelnek. Ezután felvert tojássárgájával megkenjük a tetejüket. Kis keresztet rajzolhatunk a tetejükre: nyúlós masszává kell keverni az extra lisztet és vizet, majd egy zacskóba önteni, annak a sarkát kivágni, és kereszt alakú csíkokat kell nyomni a szemlékre. 200 fokra előmelegített sütőben nagyjából 25 perc alatt készen vannak. A sütőben egymáshoz sülhetnek, ami nem gond, amúgy is rusztikus jellegűek és könnyen szét lehet bontani az egyes zsömléket.
Borítókép: Wikimedia Commons