Míg mi már az újévi fogadalmakon is túl vagyunk, és igyekszünk ledolgozni azt a jó pár kilót, ami az ünnepek alatt ránk huppan, van, ahol még most jött csak el a karácsonyi trakta ideje. Aki januárban még egyszer szeretne karácsonyozni, az mindenképpen menjen el Etiópiába.
Etiópiába januárban érdemes menni és nem is csak azért, mert sokkal jobb az idő, mint itthon. Sőt, abszolút értékben is jó, a felföldön se túl meleg, se túl hideg nincsen. Az időjárás mellett azért is érdemes év elején odautazni, mert ilyenkor van az etióp keresztények két legfőbb ünnepe, a Karácsony (Leddet vagy Gema) és a Vízkereszt (Timket). Hogy miért pont most? A etiópok nagyon sok szempontból máig az ókorban élnek – és itt nem csak az utak minőségéről beszélünk, bár azok sem jobbak, mint kétezer éve. Az etióp naptár nem a római, hanem az óegyiptomi naptárrendszeren alapul, tizenkét harminc és egy ötnapos hónappal. Jézus születése pedig Tehszasz hó 28-ra esik, ez a gregorián naptár szerint január 7.
Ráadásul hét évvel későbbre is teszik a megváltó születését, így most ott még csak a 2017-es Karácsonyt ünneplik – Újév ugyanis csak szeptemberben lesz. És nem is akárhogy ünneplik a megváltó születését: szintén az ókori Egyiptomból ittmaradt szokás, hogy templomba, különösen ünnep idején, csak fehérben szabad menni. A papok is hófehér ruhákban várják a híveket.
Az ünnepségek már 6-án este elkezdődnek, akkor még a templomokban. Hosszú ünnepi liturgia kezdődik este hat körül. Az ókorból hagyományozott dallamokat hallhatunk felzengeni a templomokban a Szentek Szentjéből, és hozzá szintén a római korból származó szisztrumok – csengettyűs hangszerek – szolgáltatják a zenét. A házakat is feldíszítik már hatodikán. Nem karácsonyfát állítanak, hanem friss fűvel szórják fel a padlót. Beszerzik már ekkor az áldozati állatot is. Karácsony előtt mindenütt, az ország keresztény vidékein, nyájakat látunk az út mentén és zsúfoltak az állatpiacok. Mindenki kecskét vagy bárányt vásárol.
Hatodikán hajnalban vágják le az állatokat, húsukból készül a karácsonyi ebéd. Az egész keresztény világban Karácsony a nagy trakták ideje, de Etiópiában ez még sokszorosan igaz: az emberek nagyon várják már az ünnepi étkeket. Az ünnep előtti negyven nap ugyanis szigorú böjt a vallásosoknak: naponta csak egyszer esznek, és akkor is csak növényi eredetű ételt. Az etióp keresztények szerint így tisztulnak meg az ünnep idejére.
Miután a bárány kilehelte lelkét, a család hófehérbe öltözik, és elindulnak a karácsonyi misére. De ne valami csendes ájtatoskodást képzeljünk el. A templomok kertjében gyülekeznek férfiak, nők, gyermekek, és órákon át dobok hangjára éneklik a szent énekeket, sokan teljes extázisban.
A papok áldást osztanak az egybegyűltekre, majd – miután már hosszú órák óta tart a szertartás – eljutunk a csúcspontra. Ókori stílusú, egyenes kürtökkel érkeznek templomszolgák, ők vezetik fel a menetet. Majd jönnek a papok, egyházi méltóságok. A magasabb rangúakat nem csak díszes ruhájukról ismerjük meg, de arról is, hogy – ez is az ókori Egyiptomból örökölt szokás – hatalmas, arany csüngőkkel díszített napernyők alatt vonulnak.
Ők kísérik a kultusztárgyat – egy aranyhímzéses takaróval lefedett dobozt – az egykori frigyláda másolatát. Az eredetit állítólag szintén Etiópiában, Akszúmban őrzik, de azt senki nem láthatja. Azt a helyi legenda szerint Salamon király és Sába királynőjének fia, Menelik hozta Jeruzsálemből Etiópiába. Minden templomban van másolata, de azokat is csak évente néhányszor, nagy ünnepeken villantják meg a hívek előtt. Egyébként a templom közepén, a Szentek Szentjében őrzik.
Ilyenkor viszont körmeneten mutatják meg a népnek, ami eksztázisban hallelujázik a kultusztárgy láttán. Ekkorra már óriási a tömeg a templomok környékén. Az emberek csak lassan oszolnak el: délre mennek csak haza elfogyasztatni a karácsonyi traktát.
Utána pedig jöhet a hagyományos karácsonyi gyeplapda mérkőzés. Bár nyugati mintára itt-ott már látni karácsonyfát, a nyugati Karácsony egyéb kellékei, a kóla- (vagy nem kóla)piros télapótól az ajándékozásig, még hiányoznak. Mondjuk a legtöbb etióp családnak a karácsonyi kecske-birka beszerzése is elég nagy áldozat, ajándékra nem nagyon futná. Két hét múlva pedig jön a még a Karácsonynál is nagyobb ünnep, a Timket.