Új nézőpontból kezdte megvizsgálni a Scone Stone-t, vagyis a Végzet Kövének nevezett homokkőtömböt egy csapat tudós. A titokzatos eredetű kő szimbolikája mélyen gyökerezik a skót identitásban – és a brit monarchiában. A mi Szent Koronánkhoz hasonlóó nemzeti szimbólum.
A legendák a követ Fergus Mór mac Eirchez, a Skócia nyugati partvidékét és Északkelet-Írországot felölelő ősi királyság, Dál Riata lehetséges uralkodójához kötik. Egy 15. századi skóciai krónika szerint Fergus állítólag a követ Írországból szállította a skóciai Argyll-ba, és ezen a kövön Kr.u. 501 körül királlyá koronázták.
Más legendák a követ a bibliai időkbe helyezik, a Teremtés könyvében szereplő Jákob kövével azonosítják. Eszerint Jákob a követ párnának használta, amit aztán Istennek szentelt. Egy másik legenda Szent Kolumbán oltárának tartja. Szent eredetet tulajdonítottak a kőnek ezért a skót uralkodók legitimitását a kövön való megkoronázás jelentette. Az írott történelem korában azonban kalandosan alakult a Végzet Kövének története.
Az első skót függetlenségi háború (1296-1328) során I. Edward angol király hadizsákmányként a skóciai Scone-ból a Westminster Apátságba szállította a követ, ahol a koronázási székben helyezték el, és aztán ezen koronázták meg az ország uralkodóit évszázadokon keresztül. Ezzel szimbolikusan Skócia uralkodóivá is váltak. Legendák szólnak arról, hogy ez a kő csak másolat, mert az eredetit a skót szerzetesek elrejtették a hódítók elől. Sőt, olyan szóbeszéd is van, ami szerint minden igazi középkori mítosz és összeesküvés résztvevői, a templomos lovagok vitték el a kőtömböt.
Skót diákok 1950-ben ellopták a Végzet Kövét, hogy egy skóciai apátság oltárára helyezzék, de közben két darabra tört. A rendőrség végül megtalálta és visszavitte Westminsterbe.
1996-ban a követ a Belügyminisztérium képviselői és Andrew herceg, York hercege (II. Erzsébet királynő képviseletében) hivatalosan átadta a skótoknak az Edinburgh-i kastélyban. A skót kormány 2020-ban bejelentette, hogy a követ áthelyezik a Perth-i Múzeumba, ahol a 2024 márciusában megnyitott kiállítások egyikeként került a középpontba.
Akár itt véget is érhetne a történet – végül minden jóra fordult: a skótok visszakapták a szakrális kőtömböt, visszakerült eredeti otthonába, és egy csodás tárlaton láthatják a követ az érdeklődők. Azonban újabb csavar került az elbeszélés végére. Az elmúlt években tudósok vizsgálták a követ, hogy többet megtudjunk a múltjáról.
Megállapították, hogy a Sors Kövét Scone mellett bányászták, és eredetileg egy közeli templomban vagy egy ókori római épületben használták. A felső felület kopásának mértéke arra utal, hogy a kő – mielőtt a skót és a brit uralkodók beiktatási ceremóniáin kezdték használni – valószínűleg egy lépcső volt.
Dr. Nicki Scott, vezető kutató úgy véli: „Bár tudjuk, hogy bizonyos beavatási rituálék során a leendő uralkodót a kövön ülve koronázták meg, a Sors Köve kopásának mértéke ennél jóval erőteljesebb. Sokkal többet kellett használni a felületét a múltban. Még több száz évnyi ilyen rituálé sem hozná létre azt a mértékű kopást, amit látunk. Valószínűbb, hogy a kő korábban lépcsőként szolgált, bár ennek a kontextusát nem ismerjük”
Valóban ilyen hétköznapi múltja lenne a skót legendák varázslatos kőtömbjének? Vagy reménykedjünk abban, hogy a 13. századi skót szerzetesek a legendás kőtömböt kicserélték egy régi mészkőlépcsőfokra, hogy így járjanak túl a hódító angolok eszén. S a Végzet Köve azóta is háborítatlanul pihen valahol Skóciában?
forrás: Perth Museum, Heritage Daily
borítókép: A Végzet köve / Perth Museum